بزرگ متوسط کوچک Border قبلبعد

« لطفا عنوان و فصل مورد نظر خود را انتخاب کنید! »

سوداپیگرافا

  سوداپیگرافا یا Pseudepigrapha از ریشه کلمه یونانی pseudo به معنای نادرست و epigraphic به معنای نوشتن گرفته شده است و به مفهوم نوشته نادرست یا نوشته کاذب می‌باشد. این کتاب‌ها آثاری هستند که توسط نویسندگان ناشناس نوشته شده‌اند که سعی کرده‌اند با استفاده از نام یک شخصیت مشهور کتاب مقدس، خوانندگانی را برای خواندن آثار خود بدست آورند.
در واقع دست نوشته منتسب به نویسنده‌ای است که آن را ننوشته است. و در الهیات مسیحی، به مجموعه‌ای از آثار مذهبی یهودیان دوران باستان اشاره دارد که به بزرگان یا دیگر شخصیت‌های مهم کتاب مقدس نسبت داده می‌شود، اما در واقع توسط آن نویسندگان نوشته نشده است. این اصطلاح اغلب به کتاب‌هایی اطلاق می‌شود که بین دوره عهد قدیم و عهد جدید و در مابین سالهای ۳۰۰ قبل از میلاد تا ۳۰۰ پس از میلاد به نگارش درآمده و اکثرا به زبان یونانی یا آرامی هستند. و اغلب شاخه‌های مسیحیت، این کتابها را در بین مجموعه کتابهای الهامی قرار نداده و آنها را به رسمیت نمی‌شناسند.

کتابهای فراموش شده عدن

سوداپیگرافا یا کتابهای فراموش شده عدن از این مجموعه آثار تشکیل شده است: کتاب اول و دوم آدم و حوا؛ اسرار خنوخ؛ مجموعه کتابهای اول خنوخ؛ رساله اریستیاس؛ کتاب احیقار؛ مجموعه نوشته‌های سلیمان.
مطالعه کتابهای فراموش شده عدن می‌تواند به درک تاریخ و اندیشه یهودیت قرن اول، به ویژه توسعه تفکر و بینش آخرالزمانی در یهودیت کمک کند. اندیشه آخرالزمانی تلاشی برای آشتی دادن وعده‌های امید بخش نبوتی در ارتباط با ظهور مسیح و عصر مسیحایی است که در ارتباط با وضعیت فاجعه‌بار سیاسی و تاریخی اسرائیل در قرون بین عهدین قرار دارد. تمایز فزاینده‌ای بین عصر حاضر و عصر آینده وجود داشت. عصر آینده منشأ ماوراء طبیعی خواهد داشت و عصر کنونی را که تحت کنترل نیروهای شیطانی می‌دانستند، جابجا خواهد کرد. این آموزه ها در حقیقت از مشخصه‌های برجسته دوره بین عهدین شد که در تفکرات عهد جدید نیز یافت می‌شود. امید فزاینده‌ای برای دوران مسیحایی وجود داشت، به ویژه همانطور که در کتاب خنوخ یافت می‌شود، جایی که پسر انسان به عنوان موجودی آسمانی معرفی می‌شود که از پیش شناخته شده بوده و در داوری با خداوند شریک است. همچنین در این ادبیات کاهش علاقه به ملی گرایی قوم اسرائیل، و تمرکز بیشتر بر توسعه فردیت، همراه با جهان گرایی دیده می‌شود. همچنین این آثار به عنوان پادزهری در مقابل تعصب بر شریعت گرایی فزاینده یهودیت، به ویژه در میان فراسیان، عمل کرده است.
این کتابها در میان یهودیان از محبوبیت وسیعی برخوردار بوده است و به احتمال زیاد برخی از نویسندگان عهد جدید نیز با آنها آشنایی داشتند و حتی به آنها اشاره می‌کردند. نام مستعار نویسندگان این کتابها ممکن است برای امنیت در زمان آزار و اذیت بوده و همچنین به نوعی این کتابها را از اعتبار بیشتری برخوردار می‌کرده است.

حق نشر

 این اثر کاری از سازمان رازگاه است که توسط داود کاظمیان ترجمه شده است و تمامی حقوق قانونی این اثر متعلق به سازمان رازگاه می باشد. چنانچه مایل به تکثیر این اثر هستید لطفا با سازمان فوق تماس بگیرید. هر گونه تکثیر و کپی از این کتاب و مطالب این صفحه نیاز به کسب اجازه از ناشر کتاب دارد.

دانلود

  در صورت نیاز می‌توانید تمامی این کتابها را به صورت PDF دانلود کنید، و چنانچه از آن برای استفاده عموم استفاده می‌کنید، لطفا نام منبع را نیز ذکر کنید.